Arnis & Balaraw Fighting Club Soukromý klub reálné sebeobrany a boje zblízka

COMBAT SERRADA ESCRIMA
Cabales Serrada Escrima


Systém Cabales serrada se vyvinul ze stylu escrimy de cuerdas mistra Felicisima Dizona. Soustředí se na čtyři hlavní formy: jedna tyč, prázdné ruce, tyč a dýka a jen jedna dýka. Systém de cuerdas escrima vznikl v Sudlonu, Cebu na Filipínách na začátku 19. století. Jeho "ochráncem" byl dnes již legendární escrimador Felicisimo Dizon. Dizon nebyl mistrem jen serrada (krátkého, blízkého) a largo (dlouhého, vzdáleného) stylu, ale byl i zdatný hilot (léčitel). Na Manille byl znám především pro své bojové schopnosti. Říká se, že Dizon nikdy neodmítl výzvu na souboj a byl nejmladším mistrem na Filipínách, který byl přijatý do vážené Doce Pares Association. Tato asociace měla dva testy, jimiž každý z členů musel projít, aby obdržel závěrečnou členskou zkoušku. Tyto testy probíhaly ve dvou tunelech. První byl na stěnách vybaven tyčemi, které na escrimadora útočily, když se pokoušel tunelem projít. Druhý tunel byl v podstatě stejný, akorát místo proti tyčím musel zkoušený obstát proti řadě ostrých čepelí a navíc byla podlaha a stěny tunelu pokryty hmyzem, který byl údajně jedovatý. Felicisimo Dizon byl první, kdo těmito neblaze proslulými tunely prošel živ a bez zranění. Tyto tunely byly na jeho počest pojmenovány tunely de cuerdas.

clanky_serrada_2


Angel Cabales
Angel Cabales se narodil 4. října 1917. V ranném mládí byl Cabales horlivým boxerem a zápasníkem. I když Cabales věděl o Dizonových schopnostech v escrimě, byl přesvědčen, že tyto západní bojová umění vyhovují jeho fyzickým potřebám. "Jednou, když jsem šel do ringu proti většímu chlapovi," vzpomíná Cabales, "řekl jsem mu ať mi dá pořádnou ránu. Ale jak mě tvrdě udeřil do brady, cítil jsem bolest v zádech a krku. A tak jsem přestal s boxem a dal se na escrimu."
V patnácti letech se Cabales stal studentem Mistra Felicisima Dizona. V té době Dizon nevěřil příliš ve výuku velkého počtu žáků, ale naopak vyučoval pouze členy svého "gangu escrimadorů." Cabales se stal členem na základě doporučení svého přítele, který byl také členem. Cabales vzpomíná na tvrdost tréninku na Filipínách: "Dostávali jsme tvrdé rány, ale vždy s kontrolou. Dizon vždy sledoval dvojici při tréninku a toho, kdo udělal chybu opravil" Kontrola reflexů a koordinace jsou základní a charakteristickou známkou de cuerdas escrima stylu mistra Dizona a později systému Cabales serrada escrima, který Cabales později vytvořil. Základem předávaných vědomostí je, že nejlepší cestou jak tyto předat studentovi není zranit ho nebo nechat studenty, aby se zranili navzájem. Vždy se musí věnovat maximální pozornost kontrolovaným metodám drilování a sparringu.
Přestože Cabales trénoval v "kontrolovaném" prostředí, nebyla pro něj výuka o nic méně nebezpečná. Musel vždy trénovat s vědomím, že to, co se naučí použije v aktuálních konfrontacích, ke kterým nevyhnutelně kdykoli a kdekoli může dojít. "Měl jsem štěstí, že mi Dizon předal své vědomosti," řekl Cabales, "protože kdykoli se objevil někdo s jiným stylem a vyzýval nás, Dizon chtěl, abych s nimi bojoval postavil já." Říká se, že Cabales, stejně jako Dizon, nikdy neprohráli souboj. Fakticky, Cabales během svého pobytu na Filipínách bojoval proti stylům abaniko, kabaroan (dlouhá vzdálenost), Pampangan (provinční styl), Tagalog (provinční styl), sinawali (dvě hole). Přiznává své úspěchy faktu, že jeho techniky serrada (krátká vzdálenost) mu umožnily úspěšně kontrovat široké pohyby metody larga mano (dlouhá vzdálenost).
"Mohl jsem kontrovat skoro všechny styly larga mano, protože Dizon nás učil larga mano," vzpomíná Cabales. "Takže když došlo na larga mano, věděli jsme, jak kontrovat. Když to na nás někdo zkusil s larga mano, tak my na ně také s larga mano." Cabales rád označoval svůj systém jako "all around style" (univerzální styl). Tvrdil, že ostatní styly, které techniku serrada necvičily, byly poté při boji překvapeny, když na tyto techniky došlo.
Angel Cabales byl muž, který rád bojoval v soubojích, které někdy končily i smrtí jeho protivníka. Cabales říká, že na Filipínách byli lidé, kteří vyzývali na souboj nebo prostě zaútočili, aniž by k tomu byl nějaký zjevný důvod. "Já jsem Filipíny takových lidí zbavoval," říká Cabales. Vzpomíná na jeden boj s bojovníkem stylu kabaroan: "Skoro mi přerazil nerv, ale neměl štěstí. Necelá vteřina a bylo po všem. Prostě jsem to s ním skončil." Tím přeraženým nervem Cabales myslel, že když se na začátku boje snažil použít několik "návnad" (enganyo - matoucí kombinace), aby odpoutal protivníkovu pozornost a mohl zaútočit, stalo se: "Všechno vykryl a zasáhl mne, ale já jsem pak věděl, jak bude útočit, a tak jsem ho zasáhl krátkým úderem zespodu." To bylo poprvé, co někdo úspěšně vykryl jednu z Cabalesových návnad.

Angel Cabales pracoval jako dokař na lodi S.S. San Jose až do chvíle, kdy vybojoval souboj a jeho protivník zůstal v bezvědomí, nejspíš mrtvý. Cabales vyskočil z lodi u pobřeží San Francisca, kde si poté ve Stocktonu, Californii našel práci a nový domov, kde žil až do konce svého života, do roku 1991. "Bojoval jsem se spoustou mužů i zde ve Stocktonu," vzpomíná velmistr. "Dokonce Leo Giron ke mně někdy vodil údajné escrimadory. Ale jakmile jsem někoho takového vyzkoušel (tzn. bojoval s ním), stačil jeden úder tyčí, který on samozřejmě nevykryl. Říkal: "Jéé, omlouvám se, právě jsem se přejedl rýží." Neznal techniku serrada! Ať jde útok zleva nebo zprava, serrada má na to obranu." Cabales využíval schopnost vyrovnat se s levo i pravostrannými protivníky i při tréninku espada y daga (meč a dýka). tato metoda nejen připraví bojovníka na použití zbraní různého druhu a velikosti, ale zároveň připraví bojovníka na útok z obou stran a efektivně pomáhá vyvíjet "oboustrannost".
Jedna humornější příhoda potkala Cabalese když popíjel v baru v Mountain View v Kalifornii. "Přišli ke mně tři muži a řekli: "Hej, chceš bojovat, na nože?" Překvapilo mne, proč ke mně takto přistupovali," říká velmistr. "Řekl jsem, fajn, kde? On řekl na druhé straně ulice u benzínky. Tak jsme šli a já mu říkám, že nemám nůž a on na to, "Já mám nůž". Byl to takový ten nůž na řezání květáku. Hodil přede mne ten nůž a sám jeden držel." Cabales snížil své těžiště a začal se přibližovat k protivníkovi, přičemž pohyboval rukou ve tvaru osmičky. Cabales vzpomíná na slova jeho vyzyvatele: "Seru na to, tady je můj nůž," tak ho zaskočily evidentní Cabalesovy schopnosti. Cabales dal oba nože svému společníkovi a vrátil se do baru, kde jim poté Cabalesovi vyzyvatelé celou noc kupovali drinky.
Combat Serrada Escrima - Výuka, systém

Roku 1966 Angel Cabales s pomocí Maxe Sarmienta a Dentoye Revillara otevřel první "komerční" akademii escrimy ve Stocktonu, Californii, USA.

Přeloženo z knihy Filipino Martial Culture - M. Willey